Teed

Mõned mu teekonnad

1987 – Austraalia

Objektiivis on… Austraalia

© Linda Järve tekst ja fotod.
Ilmunud ajakirjas Aja Pulss nr 2/1988.

Aja Pulss avaldas fotokülgi “Objektiivis on…” erinevate maade kohta 1980ndatel aastatel. Ka minul paluti mõned teha. Tolleaegseid slaide pole mul õnnestunud arvutisse kopida, aga siinkohal on mõned näited tollastest slaididest, millest ajakirja ülevõtted said. Leidsin selle ja paar muud fotokülge nüüd oma arhiivist üles.

Allolev tekst on samalt leheküljelt, tollane keelepruuk muutmata ja siin selleks, et kergem lugeda oleks. Austraalia reis toimus oktoobris 1987.

Selle fotolehekülje tekstid/fotoallkirjad:

* Tänavu (1988. a – minu märkus) 26. jaanuaril möödub 200 aastat esimese Briti koloonia rajamisest Viiendale Mandrile: nn. Valge Austraalia tähistab siis sünnipäeva.
1788. aastal Botany Bay äärde rajatud esimese sunnitöökoloonia kohale on kerkinud Uus-Lõuna-Walesi osariigi pealinn Sydney, mis pürgib olema sealkandis kõige suurem, tähtsam ja kõrgem.

* Sõnad “Connor Shea” ja “Napier Grasslands” tähistavad Austraalia, aga ka Uus-Meremaa, Vaikse ookeani saarte, Korea, Liibüa, Saudi Araabia jt. maade põllumeeste jaoks töökindlat tehnikat. pildil üks tehaste laoplatse.

* Killuke nostalgilist koduigatsust. Thirlmere’is elas kord ligi 400 eestlast. Praegu on siin vanadekodu “Estonian Village”, kus on ligi sada asukat. Säilinud on ka kunagise eesti küla kaupluse nimetus “Kungla”. Õigesti hääldavad seda siin vaid vähesed.

* Tavaline kohtumine Tidminbilla looduskaitsealal.

* “Kirbu, kaelkirjaku, poeedi, sürrealismi ja ahviarmastuse ristsugutis” – nii on öelnud känguru kohta Voldemar Panso.

* Sissekäik Victoria osariigi kunstide keskusse Melbourne’is. See Yarra jõe kaldal asuv ja linna oluliselt ilmestav hoonestu ühendab endas kolm eri suurusega teatrit, kontsedisaali, kunstimuuseumi ja osariigi rahvusgalerii. Ansamblisse kuuluvad veel vabaõhuteater, kolm restorani, kunstikauplus jm. Projekt valmis 1959. aastal, ehitamine lõppes 1984. aastal. Ehitati küll veerand sajandit, kuid kaunilt, mõttega tulevikule, kauakestvaks.

Written by L.

13/09/2011 kell 20:39

%d bloggers like this: