Teed

Mõned mu teekonnad

2008 – Cornwalli poolsaar

Uut ja vana Cornwallist

Ilmunud Õpetajate Lehes, 29. august 2008

Cornwalli poolsaarel elavad näiliselt häirimatult kõrvuti vana ja uus, sajandeid tagasi loodud ja oma esimesi eluaastaid tuksuvad vaatamisväärsused. Neist kõigist võiks pikalt kirjutada. Nädalasse teekonda mahub neid palju. Siin vaid kahest, ühest uuest ja moodsast ning teisest vanast ja ajalootolmusest.

Eden bioomidUus: Eedeni aiad

Cornwalli üheks tõmbenumbriks on saanud Eedeni aiad, teisisõnu Eden Project, üks Suurbritannia Millenniumi-projektidest, mis viidi ellu looduse kurja kasutamist meenutavas vanas kaoliinikarjääris St Blazey küla ja St Austelli linna lähedal. Siia rajati mitu kasvuhoonet maailma eri paikade taimestikuga. Üks neist kasvuhoonetest on maailma suurim. Rajatised kujutavad endast nn bioome, tehniliselt ja välimuse poolest väga moodsalt ehitatud plastikpoolkerasid. Neid on ilus vaadata, tundub, nagu oleksid kuhugi fantaasiamaailma saabunud.
Mõte hakkas liikuma 1995. aasta paiku. Projekti elluviimine võttis üsna suurel entusiastide grupil aega kaks ja pool aastat ning külastajatele avati bioomid 2001. aasta märtsis. Inglismaa on alati olnud kuulus oma parkide poolest, juba kuninganna Victoria aegadest on alles palju mõnusaid vanu avalikke parke. Ka Eedeni aiad on omamoodi avalikud pargid.
Suuremas bioomis on vihmametsade troopiline lopsakas taimestik, väiksemas Vahemeremaade subtroopika. Troopikabioomis kannavad vilja banaanipuud, kasvab kohvi, võrsub bambus… Õhk on üliniiske, isegi pildistada on raske, sest paksus niiskuses hajuvad teravad kontuurid ja fotokat tuleb tihti kuivatada. Poole väiksemas bioomis saab näha näiteks oliive ja viinamarju, aga seal on lisaks taimedele ka väga palju skulptuure. Bioomide vahealal kasvavad tee, lavendel, veel sajad meile üsna tundmatud taimed ja lilled.

Kaasaja viimane sõna
Kogu ehitus ja projekt on kaasaja viimane sõna. Niiskust ja soojust bioomides kontrollitakse ja hoitakse alal arvutite abil. Väga paljude taimede, puude ja põõsaste juures on selgitused, kuidas neid saab kasutada eneseraviks ja meditsiinieesmärkidel. Väidetavalt on vesi, mida vihmametsade bioomi niisutamiseks kasutatakse, just seesama vihmavesi, mida Cornwallis nii ohtralt peaaegu iga päev maha kallab. Elektrit saadakse Cornwalli esimeste tuulejõujaamade kaudu.
Bioloogiaõpetajatele on Eden Project oma bioomidega ja laiuvate aedadega tõeline unelmate maailm. 2005. aastal avati veel üks suur ehitis, kus Eden Project saab ellu viia lisaks teadusalastele ka oma haridusalaseid eesmärke. Siin on klassiruumid ja loengusaalid, näitusesaalid ja -rõdud, kus käsitletakse ikka inimese ja looduse suhteid, nendevahelist harmooniat. Meil nappis aega, et kõigi väljapanekutega tutvuda, kuid silma hakkas hulk katalooge, mis sisaldasid mitmesuguseid huvitavaid looduseteemasid; vana puutüvi aastaringidega, selgitamaks puude kasvu ja selle tingimusi; mitmesugused põnevad masinavärgid, mis looduse kulgemist näitlikustasid jpm.

Eedeni projekt on popp
Käisime Eedeni aedades esmaspäeval. Külastajaid oli argipäevast hoolimata tohutu palju, kuid see ei häirinud. Tekitas ainult küsimuse, kui palju rahvast võib siin olla veel nädalavahetustel. Rohkesti oli lapsi, kes kõike uudistavalt vaatasid, puid ja põõsaid käega katsusid, kus see võimalik oli. Tuldi pere- ja sõpruskonniti, silma hakkas palju ratastoolidega külastajate rühmi. Kõigil oli huvitav, mõnus, hea. Kaasa saab osta nii taimeid, lilli, kui ka väga suures valikus loodussõbralikke tooteid. Hästi on korraldatud tuhandete inimeste toitlustamine. Seni Eedeni aedu vaatamas käinud külastajatehulka loetakse miljonitega.
Eden Project on kujunenud suurte telekontsertide (Live 8 sari) kohaks. Sageli esinevad bioomides Cornwalli koorid. Siin on laulnud palju tuntud lauljaid, nagu näiteks Amy Winehouse, James Morrison, Lily Allen jt. Siin on tehtud palju filme, näiteks üks James Bondi filmidest 2002. aastal. Ka Cornwalli kaunid maastikud oma südantlõhestavates armuromaanides kuulsaks kirjutanud Rosamunde Pilcheri raamatute järgi tehtud telefilmides saab Eedeni aedu mõnikord näha. Samuti ulmekates. Eden Projecti on ka inimese ja looduse teatriks kutsutud.

arh1Vana: Blenheimi loss
Blenheimi lossi puhul ei teki kellelgi kahtlust, et tegemist on Suurbritannia suurima paleega, mis ka ajaloo keerdkäikudest väga auväärsena on läbi tulnud. Praegu elab seal 11. Marlborough´ hertsogi perekond, aga enamik lossist ja seda ümbritsevatest aedadest on rahvale avatud.
Nägime barokklossi olulisemaid nn riiklikke ruume, mille hiilgus on tõepoolest pimestav. Igas saalis ja toakeses on näha tohutu palju põnevaid ajaloolisi esemeid – portreedest
vaipadeni, portselanserviisidest skulptuurideni. Neile sisemistele vaatamisväärsustele lisanduvad väljas veel purskkaevude ja terassidega park ja mitu aeda: itaalia aed, roosiaed jt.

Churchilli lugu
Winston Churchill kiirustanud siia maailma kaks kuud enne ettenähtud aega. “Sugulaste nõuannete kiuste oli tema ema – ilus elavaloomuline ja lõbustusi armastav naine – otsustanud võtta 1874. aasta novembrikuu kolmekümnendal päeval osa ballist, mille Marlborough´ hertsog korraldas Blenheimis, oma suguvõsalossis. Balli keskpaiku tundis leedi Churchill ennast äkki halvasti ning ta tuli kiirustades toimetada ühte kõrvaltuppa, kuhu balli puhuks oli sisse seatud daamide garderoob. Niisuguses ebaharilikus olukorras – palitute, kübarate ja boade kuhilal – tuligi ilmale Winston Churchill,” on kirjas V. Truhhanovski raamatus “Winston Churchill. Poliitiline elulugu.”
Samas öeldakse, et Blenheimi peremehed ei olnud rahul sellega, et Marlborough´ hertsogi järeltulija sündis garderoobis, “mitte aga mõnes teises, selleks sündmuseks sobilikumas ruumis. Meie päevil, mil Blenheimi loss on turistidele avatud, näidatakse neile tuba, kus tuli ilmale Winston Churchill. Toal on küll tagasihoidlik, ent täiesti viisakas välimus.”
Tõepoolest, praegu on lossi üks tõmbenumber Churchilli sünnituba, kus voodipeatsi külge on kinnitatud kotike kaheaastase Winstoni lokikestega ja lauakesel klaasi all tema titesärk. Igati ontlik ruumike, mille nägemisest unistab vist küll iga Briti ajaloo huviline.
Tõsisemaid varjundeid ajaloost saab aga näha näitusel “Churchillide saatus – kahe suure sõja liidrite lugu”, kus käsitletakse ja näidatakse nii John kui ka Winston Churchilli sõjalisi saavutusi.

Kaunid naised
Meie giidil, vanal härrasmehel, kes oli Oxfordi ülikooli juristikraadiga ja suur ajaloofänn ning erruläinuna nüüd lossis ringkäike juhatab, tundusid olevat oma lemmikteemad. Ta ei varjanud vaimustust, et just sel suvel said restaureeritud ja konserveeritud kümme uhket flaami vaipa, mille pildistik käsitleb 1702-1714. aasta sõjakäiku ja mis loodi 1. Marlborough´hertsogi tellimusel.
consuelooMeie aristokraatiavõõrastele kõrvadele mõjusid küll veidi koormavatena giidi suured teadmised kuningate, hertsogite jt suurtest suguvõsadest ja sugupuude hargnemistest, aga seevastu pakkusid pikantset huvi tema lood lossis elanud kaunitest daamidest. Giidi eriline lemmik oli aga väga pikakasvuline kaunis Consuelo Vanderbilt, keda on kujutatud paljudel portreedel. 1895. aastal, kui 18-aastane Consuelo, tuntud Ameerika miljonäri tütar, oli 9. Marlborough´ hertsogi naisena saabunud Blenheimi, loodeti talt poega, et võtta enneaegselt Winstonilt ära hertsogitiitel. Consuelo tuli oma ülesandega edukalt toime. Samuti edukalt lähevad Blenheimi lossi raamatukauplustes kõikvõimaliku sõjakirjanduse, hertsogite ja Winston Churchilli elust kõnelevate köidete kõrval praegu müügiks ka raamatud Consuelo elust. Kõige rohkem ostetakse tema enda kirjutatud elulugu “The Glitter& the Gold”.

Written by L.

27/08/2009 kell 14:32

%d bloggers like this: