Teed

Mõned mu teekonnad

2008 – Wales ja Cornwalli poolsaar

leave a comment »

Siin talvitus ravijumal

Ilmunud Kodutohtris, nr 9, september 2008

Augustialguse Walesi ja Cornwalli poolsaare reisi tipptunniks minu jaoks kujunes Stonehenge. Salisbury tasandikul Wiltshire krahvkonnas paikneva Stonehenge´i kivimonoliidid on Euroopa kõige kuulsam eelajalooline monument, mille vanim osa pärineb arvatavasti ajast umbes 3500 aastat e.m.a. Müstiline paik, mille kohta antud erinevatel nii maise kui kosmilise päritoluga tõlgendustel ja käsitlustel, kas tegemist oli observatooriumi, ohvripaiga või pühakojaga, ma siinkohal pikemalt ei peatuks. Räägin paiga seosest tervisega.

kivid2Legendaarne Hüperborea?
Huvitav on Oxfordi ülikooli arheoloogi Anthony Johnsoni väide, et Stonehenge´i ehitajad tundsid geomeetriat vähemalt sama hästi kui Pythagoras, aga seda juba 2000 aastat varem.
Üks viimaseid teooriaid Bournemouthi ülikooli arheoloog Timothy Darvillilt väidab, et Stonehenge on tervise- ja ravijumala koda, kusjuures tervisejumal on ekvivalent Rooma Apollole ja Kreeka Apollonile, seega ka valguse- ja päikesejumalale. Talvel rännanud Apollon Hyboriani (Hüperboreasse), mille asukohaks peetakse (Eesti ja Skandinaavia kõrval) Briti saari, enamasti Stonehenge´t. Talle järgnenud kummardajad püstitanudki siinsed kummalised kivihiiglased. Tervisejumala kultust on Darvilli arvates niimoodi alles hoitud mitu tuhat aastat. Siit edasi mõeldes on Stonehenge´il seos ka kreeklaste ravijatega, eriti kuulsa tervistusjumala Asklepiosega, kes ju uskumuste alusel olevat Apolloni poeg, aga nende seoste otsimine jäägu juba vastavate spetsialistide alaks.
Pikka aega on arvatud, et Stonehenge on eriti oluline suvisel pööripäeval, kuid Darvilli nägemuse kohaselt on tähtsam talvine pööripäev.

Tervist otsima tullakse kaugelt
Usutakse, et kõik Stonehenge´i kivid on tervistavad. Isegi veel 18. sajandil murti suuri kivitükke, et neid kaela riputada ja kaasa võtta ning peeti tervistavaks ka murdekohtadest nirisevat vett.
Raamatus “Stonehenge: The Biography of a Landscape” kirjutab Darvill, et tõenäoliselt ravisid ennast siin mitte ainult kohalikud, vaid ka mujalt, Walesist, Iirimaalt ja Kesk-Inglismaalt tulnud inimesed, lähedases matusepaigas on leitud veelgi kaugema päritoluga, tõenäoliselt Šveitsist, aga võib-olla hoopis Prantsusmaalt või Hispaaniast pärit skelette.
Stonehenge´i lähedal on leitud ka selle arvatavate ehitajate asula. See on hinnanguliselt kõige suurem vanaküla Suurbritannias.Leitud on kaheksa ehitist, kuid arheoloogide arvates on neid veel vähemalt 25.
Kivid nagu elavad. Päris ringkäigu algul saab neid vaadata lähemalt, siis teha kaugemalt nende ümber ringi, soovi korral kõrv kikkis kuulamas audiogiidi selgitusi. Mõned inimesed seisavad neile teadaolevates ravi- või energiaga laadimise kohtades kaua. Üks noormees ütles mulle, et teatud punktides tuleks end laadida veerand tundi, et kivide mõju täpsemalt tunnetada ja nendega kontakti saavutada. Meil nii kaua aega ei olnud, aga erilisi tundmusi tekitas Stonehenge küllaga.

Turismile mõeldes
Stonehenge´i lähipiirkonnas.on tihti ka müstilisi viljaringe leitud. Arvatakse, et need on seotud kivimonoliitide kummalise mõjuga ja ebatavalise, meile teadmata ülesandega.
Druiidid peavad siinseid kivihiiglasi oma uskumustega ja tarkustega seostuvateks ja Stonehenge on nende jaoks pühapaik.
Praegu on külastajate sissepääs Stonehengesse üsna näotu ja justkui ei sobi selle koha olemusega. Kuid kavas on see korrastada, paari miili kaugusesse on kavas ehitada Stonehenge külastajatekeskus, kus hakatakse korraldama näitusi, kultuuri- ja haridusüritusi Stonehenge´iga seoses.Sealt tuuakse külastajad kivihiiglaste juurde väikerongiga. Ka on kavas viia autoteed Stonehenge´ist eemale, osaliselt tunnelisse, et vabastada kivide kogemine kõigest segavast

Walesis on palju matkaradu
Väga populaarne on Walesis matkamine Snowdonia rahvuspargis. Kuigi Snowdoni mäe kolmveerandkõrgusele pääseb eaka rongiga (varem pääses tippu, aga praegu on seal remont), eelistavad paljud matkaradu. Meil ei vedanud, vihma ja tugeva tuule tõttu jäi rongisõit üles ära, sest kõik teenindajad toodi sealt ohutuse tõttu alla. Seda pidavat turismihooajal juhtuma harukordselt harva.
Väga korralikud matkarajad olid ka näiteks Portmeironis, kus ühe tunniajase metsas ja ranna ääres läbisime. Samuti Cheddari kuristikus, mille koobastes käisime ja maitsesime ka sealset kuulsat juustu. Inimesed elasid Cheddari koobastes juba 40 000 aastat tagasi ning siit pärineb maailmakuulus Cheddari-mees – vanim tervena säilinud inimskelett Britannias.

elulaulBath – sead ja Jane Austen
Põhjalikuma ringkäigu tegime Bathis, supeluse- ja terviseasutuste keskuses. Bathi kutsutakse nii “kuldseks linnaks” kui ka “Inglismaa Firenzeks”. Tänu huvitavale arhitektuurile kuningas George`i ajastust on linn kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Mõistagi ei saanud me rohkete lilledega kaunistatud spaadest pildistamata mööda. Siin on ka suplusasutuste muuseum. Iidsed tervisemajad kuumade vannidega, ka kuninga ja kuninganna jaoks. Ja palju sigade kujusid, mida linnale on kinkinud kunstnikud. Siga võib Bathi sümboliks pidada, sest linn asutatud koos rohkete tervistuskohtadega sellesse paika just seepärast, et nähti, kui tugevad ja terved on sealsed notsud pärast mudas püherdamist.
Bathi meie jaoks kuulsaim kirjanik on muidugi Jane Austen. Siin on tema keskus: muuseum väga rikkaliku raamatupoega, kus kirjaneitsi teoseid kõiksugusel kujul osta saab, lisaks ka igasuguseid meeneid. Välisukse juures seisis Austeni vahakuju, mille juures mr Darcy külastajaid meelitas ja kenamatele naisterahvastele silma tegi. Mr Darcy küll päris ei vastanud meie ettekujutusele “Uhkuse ja eelarvamuse” peategelasest, aga ju siis britid teda niisuguseks peavad.

Suvitusala Torquay
Kui Bathis saab puhata ja tervist parandada väga hästi talvekuudelgi, siis suvel eelistati Inglise Rivierat, kus asub kuulus suvituslinn Torquay. Nüüd on suved läinud mõnevõrra vihmasemaks ja kodumaine puhkus kallimaks, nii sõidavad ka britid sagedamini välismaale puhkama. Majandussurutise tõttu olervat nad küll nüüd oma tavalise sihtkoha Hispaania vahetanud Türgi ja ka Kreeka odavama puhkemajanduse vastu.
Torquays oli meie sealviibimise ajal vihmane tõusulainega õhtu. Rannas polnud ujumisluba. Hotelliakendest paistsid õhtusööki pruukivad vanahärrad ja –prouad. Sõbralikult lehvitasid nad meilegi. Suvituslinn olevat just vanematele inimestele rõõmsaks tutvumiskohaks kujunenud. Küllap räägitakse väikse flirdi ajal siin sageli ka kuurordi endisaegadest ja parematest päevadest.

Eedeni aiad
St. Austelli lähedal käisime Eedeni aedades. See nn Edeni projekt on unikaalseim kaasaegne botaanikaaed maailmas, kus on ligi 10 000 taimeliiki erinevatest maailma nurkadest. Huvitavates “mullihoonetes” paiknevad hiiglaslikud troopikaaed ja Vahemereäärse taimestiku aed. Palju on õpetussõnu ja hoiatusi looduse säästliku kasutamise ja loodusehoiu kohta. Saab näha, millist pahandust võib looduse rikkusele valmistada jäätmete rohkus, kõik see kila-kola, mis inimtegevusele omane on.
Eedeni aiad on käputäie vabatahtlike poolt endisetesse kaoliinikarjääridesse rajatud ja suureks ettevõtmiseks kasvanud projekt, mida sõidetakse vaatama maailma eri paigust. Põhimõte on, et koostöös võime Maale tagada parema tuleviku. Kui Maa on terve, siis on terve ka inimene. Igati hariv paik.

Tervisestatistikat
Suurbritannia meeste keskmine eluiga oli 20. sajandi alguses 45 aastat, 2006. aastal 77 aastat. Naiste puhul olid need arvud 49 ja 82. Cornwallis, kus me põhiliselt ringi liikusime, on need arvud veidi väiksemad.
Üldiselt tunnevad britid end üsna tervetena. Tensi Reiside giidilt saadud statistilise teabe kohaselt on 85% kuni 15-aastastel noormeestel tervis hea. Meestest 68% on hea tervisega, 23% üsna hea ja 9% mehi pole oma tervisega rahul.
Naistest on hea tervisega 66%, üsna hea 23% ja ebarahuldavaga 11%.

Britid kaaluvad liiga palju
Kui varem olid esikohal südame- ja veresoonkonnahaigused, siis nüüd on asemele astunud ülekaalulisus. Suurbritannias on tohutu palju ülekaalulisi noori. Riiklik terviseprogramm peab senisest rohkem hoolt kandma, et nad normi ja vormi saaksid. Nii kõneleski meie sealoleku ajal üks eesrindlik koolidirektor hommikuses telesaates, et koolis oli kevadel tavaks, et kõik õpilased liigutasid end hommikuti enne koolipäeva algust 20 minutit muruplatsil. Sellest loodetakse abi.
Muide, kehakaalu mõõdetakse kivides: massiühik 1 stone on 6,35 kg.
Tõuseb tuberkuloosi haigestumise hulk, suured on alkoholi- ja suitsetamisprobleemid. Enamikus avalikest kohtadest on suitsetamiskeeld, seoses suitsetamise ebamugavustega on paljud suitsetamisest loobunud. Sigaretid on üldiselt kallid, kuid palju on liikvel valesigarette.
Vähihaigustest on naistel kõige enam rinnavähki, meestel eesnäärmevähki.
10% 5-16-aastastel noortel (kooliealistel) on diagnoositud kliinilisi vaimseid häireid.nende puhul on põhilised probleemid ülekaalulisus või emotsionaalne pinge nii koolis kui ka kodus.
Seksuaaltervise valdkonnas on kasvanud mitmesuguste haiguste arv. Aidsi oli 2006. aasta andmetel nakatunud 73 000 inimest. Aastas on ligi 8000 uut aidsi.

Raske pääs eriarsti juurde
Kuigi ka haiglajärjekorrad on pikad – umbes 20 nädalat – on tervisega seoses kõige suurem probleem pikad järjekorrad eriarsti juurde. Sellest on viimasel ajal palju juttu nii trükiajakirjanduses kui ka televisioonis, sest sellega ei olda üldse rahul.
Sotsiaaltoetusteks kulutati Suurbritannias 2006-2007. aastal 134 miljardit naela ehk kaks korda rohkem kui kümme aastat varem. 43% sellest läheb eakatele, 25% lastele ja peredele. Väga suur osa lastetoetusest saadakse heategevusfondidest. Lastele järgnevad heategevusfondidest saadava toetuse poolest vähihaiged, puuetega inimesed, vaimse tervise häiretega inimesed, eakad, haiged, pimedad, kurdid ja väga väike osa läheb aidsihaigetele.

Written by L.

26/08/2009 kell 22:28

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: