Teed

Mõned mu teekonnad

2006 – Kreeka: õpetajatest

Kreeka õpetajate streik kestab nädalaid

Ilmunud Õpetajate Lehes, 20. oktoobril 2006

Kui Eesti õpetajad on oma palgasoove esitades jäänud aastate vältel suhteliselt tagasihoidlikeks ja nende streik oli samuti väga lühike, siis Kreeka õpetajad on suutnud oma suurstreigiga jõuda Euroopa kõigi suuremate väljaannete uudistesse. Seda ka põhjusega.
Kreeka õpetajad streigivad juba alates 18. septembrist, seega üsna kooliaasta algusest. Streigiti ka rahvusvahelisel õpetajate päeval. Mõneks ajaks ühinesid meeleavaldajatega kõrgkoolide õppejõud ja üliõpilased. Sügisesed streigilained on haaranud ka riigiametnikke ja transporditöötajaid, aeg-ajalt tuleb streike ette isegi riiklike pankade töötajate hulgas. Kõik see kokku on kohalikele elanikele üsna raske taluda, kuid lootused et streikijate ja meeleavaldajate nõudmised täidetakse, on Kreekas suured.
11. oktoobril nägin Ateenas õpetajate streigi mõjukust oma silmadega. Nimelt teatas meie giid, et Akropoli juurde peame jõudma hommikul hiljemalt kella poole kümneks, sest seejärel sulgeb politsei kesklinna liikluse õpetajate streigi rongkäikude tõttu. Nõnda on see olnud juba üle kolme nädala päevast päeva, sest meeleavaldajaid on tuhandeid ja nad liiguvad oma loosungitega just Ateena kesklinnas. Nädal varem olid Eesti turistid oodanud liiklustropis mitu tundi edasipääsu. Meil läks paremini, Akropoli juurde jõudsime politsei poolt soovitatud ajaks hoolimata juba tekkima hakkavatest ummikutest ja tohutust autodehulgast. Mõne tunni pärast tagasiteel aga sattusime tänavale, kus streikivate õpetajate rongkäik nagu tõusulaine meile otse vastu liikus ja kätega agaralt vehkiv liikluspolitseinik meid kibekähku ära pöörama sundis. Sõit hotellini võttis liiklustakistuste ja -ummikute tõttu ettenähtust hulga rohkem aega.
Kesklinn oli täis sõna otseses mõttes sentimeetrihaaval edasi liikuvaid autosid ja jalakäijaid, kes kilomeetritepikkuseid vahemaid jalgsi pidid läbima, sest parasjagu oli ka metrootöötajate neljatunnine streik ning kuuldavasti ühinesid sellega veel nii mõnegi liini bussijuhid. Nii et miljonilinna liikluses valitses tõeline kaos. Kuigi ateenlased on streiginädalate jooksul juba harjunud, et õpetajate streigi massiliste rongkäikude jaoks kesklinn autoliikluseks suletakse, põhjustab see suuri ebameeldivusi ju kõikidele, mitte ainult turistidele.
Esialgu streikisid põhiliselt lasteaedade ja algkoolide õpetajad, hiljem ühinesid nendega ka gümnaasiumiõpetajad ja Kreeka 304 ülikooli õppejõud. Ateena ülikooli peahoone juures nägime omavalmistatud loosungitega tudengeid veel pärast õpetajate streigi rongkäikugi. Mõnel päeval on nõudmistega väljas 5000, mõnel koguni 10 000 marssijat. Politsei on aeg-ajalt tekkivate ägedamate hetkede puhul kasutanud meeleavaldajate vastu isegi pisargaasi.
Õpetajad nõuavad palgakõrgendust ja kõrgkoolide tudengid tasuta haridust. Streikida on otsustatud nii kaua, kui nõudmised täidetakse ja 2007. aasta eelarves oleks õpetajate palgakõrgendus märgatav. Peame vastu vähemalt jõuludeni, kui nii on vaja, on öelnud Ateena õpetajate streigist osavõtjad.
Kreeka õpetajate töötasu on Euroopas üks madalamaid. Kui Kreeka õpetaja teenib aastas ligikaudu 12 555 eurot, saab tema kolleeg Saksamaal 37 350, Suurbritannias 19 401 ja Itaalias 17 528 eurot. Eesti õpetajate palku ei hakka ma siinkohal võrdluseks tooma. Nüüd soovivad Kreeka õpetajad senise 950-eurose kuupalga tõstmist 1400 euroni. Kui nad samas vaimus jätkavad, võib see isegi õnnestuda. Tõsiasi on aga see, et vastukaja nende tegevusele hakkab maailmas nüüd vaibuma, sest turismihooaeg Kreekas on lõppemas, sageli sajab vihma, puhuvad tugevad tuuled ja selle maa antiiksed võlud ei suuda enam kohale meelitada nii palju turiste kui suvel.

unud

Written by L.

25/08/2009 kell 19:34

%d bloggers like this: